Etykiety

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Marcel Grateau / Marcel Waving


        Marcel Grateau - znany fryzjer, swą sławę zawdzięcza wynalezieniu żelazka do ondulacji i wyciskania fal. Na pewno każdy z Was wielokrotnie na filmach i starych zdjęciach widział te charakterystyczne, misternie ułożone fale...


      Marcel Greateau urodził 18 października 1852 roku we Francji. Przez wiele lat był zatrudniony jako fryzjer w niewielkim salonie, gdzie zdobywał doświadczenie.  Po ukończeniu 18 roku życia, młody fryzjer wyjechał do Paryża. Po 2 latach tułania się po cuchych salonach, postanowił wreszcie założyć własny na Monmartre. W tym czasie przyglądał się uważnie włosom swojej matki. Zauważył on symetryczne fale na czubku jej głowy i postanowił odtworzyć je na niższych partiach włosów. Technika ta polegała na obracaniu żelazek do włosów, które były pierwowzorem lokówki. W 1875 roku, do salonu Marcela zawitał uporczywy klient ze sztywnymi włosami. Marzyły mu się fale.... Marcel dał się namówić i wypróbował swoją metodę na tak niepodatnych na układanie włosach. Efekt przeszedł oczekiwania obu mężczyzn. Nie dośc, że fale wyszły piękne, to do tego utrzymywały się kilka tygodni. Tak to właśnie Marcel Grateau stał się słynnym fryzjerem i do dziś mówi się o falach Marcela.

To słynne nożyczki do układania fal:I kilka zdjęć słynnego fryzjera oraz jego fal...

 
Jest bardzo łatwy domowy sposób układania takich fal. Jeśli nie mamy czasu, a szybko chcemy uzyskać efekt, możemy wykorzystać zwykłą prostownicę. Wystarczy ją odpowiednio przesuwać po włosach, wyginając raz w jedna, raz w drugą stronę. Efekt jest mniej więcej taki...chociaż to już wymęczone, spłaszczone włosy po całym wietrznym dniu....;)
Lady in black


Kolejna z cenionych przeze mnie blogerek..:)

Puderniczki Stratton      Ostanio stałam się szczęśliwą posiadaczką puderniczki angielskiej firmy Stratton. Zachęciło mnie to do poszukania informacji na jej temat. Pochodzi prawdopodobnie z lat 50-tych lub 60-tych. Nie wiem dokładnie bo nie bardzo umiem rozwikłać ten tekst: " If your compact has a self-opening inner lid (patented by Stratton in 1948) then it means it was made after 1948. If the compact is convertible, or takes cream powder, then it dates from the 1950s. If the compact has the "Compact in Hand" logo on the inner lid, then it was made between 1950 and 1970. " Może ktoś z Was mi pomoże?;> Moja puderniczka z pewnością nie ma wkładu wymiennego, nie ma w środku 3 części przytrzymującej wkład z pudrem. Jest ona sygnowana na zewnętrznej tylnej pokrywie.

      Firma Stratton, znana wcześniej z nazwy Stratnoid, powstała w roku 1860 i początkowo zajmowała się produkcją igieł do szycia. W 1923 roku rozpoczeła produkcję puderniczek. W 1940 roku wojna spowodowała zniszczenie czterech z pięciu fabryk, na szczęście nie zaprzestano produkcji tych pięknych pudrów. Produkcja rozkwitła na nowo w latach 50-tych. Makijaż stał się wtedy bardziej akceptowany przez społeczeństwo, kobiety mogły dzięki temu bardziej podkreślać swoją kobiecość. Firma ta działa po dziś dzień i wciąż zachwyca oryginalnymi, eleganckimi puderniczkami.
      Mimo, iż moja puderniczka nie ma wymienialnego wkładu, to puder prasowany można zrobić sobie samemu. Wystarczy resztki starego pudru wymieszać ze spirytusem, ręcznikiem papierowym odcisnąć wilgoć, wprasować papkę do puderniczki i poczekać ok. 12 godzin, aż alkohol wyparuje.