Etykiety

niedziela, 15 stycznia 2012

Piero Fornasetti

       Piero Fornasetti był jednym z artystów, którzy pracowali dla firmy Rosenthal. O dzieła tego wielkiego twórcy z Mediolanu zabijają się dzisiaj koneserzy i wielbiciele pięknych wnętrz. Inspirowała go twórczość Piera della Francesci, Giotta, malarstwo pompejańskie i renesansowe freski. Jego unikatowe meble i przedmioty dekoracyjne są podziwiane po dziś dzień. Najwiekszą sławę przyniosła mu jednak seria 500 dzieł, będąca wariacją na temat pięknej śpiewaczki operowej - Liny Cavalieri.


Pewnego dnia Fornasetti przeglądał magazyn z XIX w, w którym znalazł zdjęcie tej tajemniczej kobiety i od tamtej pory Lina spogląda na nas ze sciennych tapet, mebli, raz mruga do nas okiem,innym razem wypina język, płacze. Piękna, enigmatyczna twarz kobiety o klasycznych greckich rysach stała się muzą dla niekończącego się cyklu „Tema e Variazioni”. Zainspirowała Fornasettiego do tego stopnia, że uparcie powracał do rysowania jej przez całą swoją karierę. Jej podobizny dały życie wielkiej serii białych porcelanowych talerzy. Na początku zaprojektował ich tylko sześć, jak zawsze w czerni i bieli. W ciągu kilkunastu lat powstało ich ponad 350 wersji. Kobieta patrzy z nich melancholijnie, znacząco mruga okiem lub sekretnie przysłania palcem usta. Innym razem jej twarz abstrakcyjnie rozpada się na drobne geometryczne kawałki lub staje się surrealistyczną klepsydrą albo latającym balonem… Często widoczna jest jedynie we fragmencie: nos, duże ciemne oczy lub charakterystyczne pełne usta.
     Dziś produkajcą oryginalnych tapet z rysunkami Fornasettiego zajmuje się brytyjska firma Cole&Son. W Polsce tapety można kupić w wybranych salonach Rosenthal, np. w Warszawie w Metropolitan,Plac Piłsudskiego 1 oraz w Poznaniu, ul. Paderewskiego 8.