Etykiety

piątek, 24 lutego 2012

Bakelit

       Na wielu zagranicznych blogach widywałam piękne bransoletki. Nie wiedziałam tylko z jakiego tworzywa były wykonane. Okazuję się, że to najstarsze tworzywo sztuczne, wynalezione przez Leo Hendrik Baekeland w 1910 roku - bakelit. Jego głównymi zaletami jest niepalność, nietopliwość, nierozpuszczalność, niskie przewodnictwo elektryczne, słaba przewodność cieplna oraz względnie duża odporność chemiczna. Bakelit otrzymuje się poprzez polikondensację metanalu z fenolem lub jego pochodnymi. Po 1920 roku popularność bakelitu wzrosła, przez co było większe zapotrzebowanie na wykonane z niego bransoletki, kolczyki, broszki. W 1927 roku firma Catalin wzbogaciła rynek bakelitowej biżuterii o nowe wzory i kolory. Tworzywo to doceniane było także przez artystów, np. Andy Warhol. Jego dzieła osiągają dziś rekordowe ceny. Bakelitowa biżuteria jest obecnie niezwykle cenna dla kolekcjonerów.
       Dawniej bakelit wykorzystywany był także do produkcji obudowy telefonu, radia, suszarki, a nawet torebek. W obecnych czasach bakelit zastępowany jest przez inne tworzywa.
       W naszych polskich sklepach czasem można znależć podobne bransoletki do tych sprzed lat, np. w SIX.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za wyjaśnienia o bakelicie. Zegarek wzbudziła na naszej grupie FB "Perły z odzysku" prawdziwą burzę :)Pozdrawiam,
    Ewa

    OdpowiedzUsuń